Bałtyk – co warto wiedzieć o polskim morzu?

W dzisiejszym wpisie weźmiemy na tapet jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc podróży, czyli polskie morze. Co wiemy na temat Bałtyku? Dlaczego przyciąga nie tylko rodaków, ale też osoby z zagranicy? Sprawdź to, czytając nasz tekst.

Głębokość, objętość oraz inne ważne informacje o Morzu Bałtyckim

Zacznijmy od podstaw. Bałtyk (określany też jako śródlądowe morze północnej Europy) otoczony jest ze wszystkich stron lądem, a z Morzem Północnym połączony jest kilkoma wąskimi cieśninami. Nad tym morzem leży aż 8 krajów – oprócz Polski są to Dania, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja oraz Niemcy.
To, co charakteryzuje Morze Bałtyckie to spora powierzchnia, mała głębokość oraz zróżnicowane wybrzeża.

Kiedy powstał Bałtyk?

To najmłodsze morze z wszystkich mórz Oceanu Atlantyckiego, a powstało około 12 tys. lat temu. Co ciekawe, Bałtyk może przybierać codziennie inny odcień, w zależności od tego, jaki kąt promieni słonecznych pada, zachmurzenia czy zasolenia wody. Gdy na niebie nie ma żadnych chmur i mocno świeci słońce, Bałtyku urzeka błękitem. Z kolei podczas sztormu przybiera stalowo-szary odcień. Warto dodać, że choć morze przyjmuje różne barwy, zaliczane jest do mórz zielonych ze względu na zawiesiny pełne drobnych organizmów.

Wiele piaszczystych plaż

Szacuje się, że na całym świecie tylko 30 procent plaż to plaże pokryte piaskiem, wliczając w to bałtyckie plaże. Pod tym względem nasze morze jest naprawdę wyjątkowe, a miejsc, które warto odwiedzić, jest mnóstwo. Na mapie Polski znajdziesz wiele nadmorskich miast. Możesz wybierać spośród znanych miejsc – jak Kołobrzeg – lub odwiedzić urokliwe mieściny jak Ustronie Morskie. Zresztą w tym drugim przypadku ceny zachęcają, pokój z widokiem na morze w Kaszubiance najlepiej to potwierdza – http://kaszubianka.net/pokoj-z-widokiem-na-morze/.

Jantar – bałtyckie złoto

Bałtyk nie tylko dostarcza ryb, ale też niezwykle cenny bursztyn, zwłaszcza na terenie 3 krajów – Polski, Litwy i Rosji. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o złożach bursztynu pojawiły się już w XII wieku.

No Comments

Post a Comment